13 wrzesień 2019

0

___________________________________________

 

WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2019/2020

Droga mamo! Drogi tato!

Nadszedł wrzesień, a wasze dziecko rozpoczyna niezwykle ważny etap  w swoim życiu. To będzie wyjątkowa chwila również dla was. Pojawi się wzruszenie, łzy oraz stres. Te wszystkie uczucia są normalne i każdy rodzic je przeżywa. Pamiętajcie, nie jesteście sami. Przygotujcie na ten moment zarówno swoje dzieci jak i siebie. Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej to bardzo dobra decyzja i nie pozwólcie, aby wasze dziecko zauważyło wasz niepokój, czy wahanie. Początki są trudne dla was, waszych dzieci i dla nas – nauczycieli. Jednak pozytywne nastawienie i współpraca zaowocuje uśmiechem na twarzy waszego dziecka. Przygotujcie się na okres adaptacji i zapoznajcie się z poniższymi wskazówkami. Dobrze przygotowani i świadomi Rodzice to połowa sukcesu, o drugą połowę zadbamy my – nauczyciele.
Przedszkole to wyjątkowy etap w życiu każdego malucha. Już teraz powinniśmy zadbać o to, aby proces adaptacji we wrześniu przebiegał prawidłowo.

Poniżej znajduje się 10 wskazówek, z którymi powinien się zapoznać każdy rodzic przyszłego przedszkolaka.

Rodzicu pamiętaj:
1. Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź, przekazując maluszka nauczycielowi.
2. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
3. Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz; kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz dać mu maleńki prezent, ale nie może to być forma przekupywania, lecz raczej nagrody. Z czasem ten bodziec stanie się zbędny.
4. Kontroluj co mówisz. Zamiast: „już możemy wracać do domu”, powiedz: „teraz możemy iść do domu”. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.
5. Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu to powoduje niepotrzebny stres.
6. Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata lub inna osoba, którą dziecko zna.
7. Staraj się określać, kiedy przyjdziesz po dziecko, w miarę dokładnie: nie mów „przyjdę, kiedy skończę pracę”, ponieważ dziecko nie wie, o której godzinie rodzice kończą pracę. Lepiej powiedzieć: „odbiorę cię z przedszkola po obiedzie”. Jest to dla dziecka dobra miara czasu gdyż wie, kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to, by dotrzymywać słowa.
8. Nie okazuj negatywnych emocji: nie płacz, nie wracaj pod drzwi, gdy słyszysz, że dziecko płacze.
9. Każde dziecko uspokaja się w zasadzie od razu po zamknięciu drzwi do sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy, wielość zabawek, a życzliwa i uśmiechnięta pani  zawsze dziecko przytuli, weźmie na kolana i uspokoi zajmując uwagę dziecka czymś miłym i pozytywnym.
10. Tłumacz dziecku, że zasady obowiązujące w przedszkolu są dobre. Dzieci lubią, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię. Brak zasad i wymogów ze strony nauczyciela sprawia, że dziecko odczuwa chaos, a to powoduje brak poczucia bezpieczeństwa.

WYPRAWKA NA PIERWSZY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU:
!!! WAŻNE: proszę o uzupełnienie lub doniesienie zobowiązań do odbioru dziecka wypełnianych na pierwszym zebraniu !!!

1. Kapcie ( na rzep lub na gumce, jasna podeszwa)
Aby ułatwić dziecku odróżnienie lewego od prawego kapcia (buta) proponuję wkleić do wewnętrznej części buta (na wkładkę) naklejkę przeciętą na połowę, jedną część w prawym bucie, drugą w lewym. Po złączeniu butów naklejka powinna tworzy całość, co ułatwia rozróżnienie prawy/lewy but.
2. Odzież na przebranie (w podpisanym worku, przede wszystkim bielizna, skarpetki, koszulka, spodenki)
3. Chusteczki higieniczne, suche – w pudełku
4. Chusteczki nawilżone (do wycierania buzi i rąk)
5. Ryza białego papieru A4
6. Paczka kredek ołówkowych cienkich (najlepiej BAMBINO)
7. Klej w sztyfcie PELIKAN 40g
8. Ulubiona maskotka, przytulanka
9. Na leżakowanie: poduszka, kołdra lub śpiwór.

DO ZOBACZENIA :)

—————————————————————————————

 Piosenka na wrzesień

BRZDĄC
sł.Urszula Kozłowska, muz. Maria Broda-Bajak

Chociaż jestem jeszcze brzdącem i niewiele latek mam,
dla mnie jasne jest jak słońce – nie chcę w domu siedzieć sam!

Ref.: W przedszkolu jest ciekawiej, nuda mi nie grozi wcale,
Tu się uczę, tu się bawię, dnia każdego doskonale.
W przedszkolu jest wesoło, a więc chwyćmy się za ręce,
zróbmy jedno, wielkie koło i zatańczmy przy piosence.

Ja nie siedzę na kanapie, i nie boczę się na świat.
W telewizor się nie gapię, do przedszkola biegnę rad.

Ref.: W przedszkolu jest ciekawie…

 

—————————————————————————————

KONSULTACJE PEDAGOGICZNE ODBYWAĆ SIĘ BĘDĄ W MIARĘ POTRZEB RODZICÓW,

PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU SIĘ.